THATCamp Poznań

Termin: poniedziałek, 15 kwietnia 2013 r., 18:00

Miejsce: Sala Teatralna im. Wojciecha Bogusławskiego, ul. H. Kowalczyka (między al. Niepodległości i ul. T. Kościuszki) 

Opis: THATCamp (The Humanities And Technology Camp) to organizowane na całym świecie otwarte, bezpłatne i nieformalne spotkania osób zainteresowanych nowymi technologiami w humanistyce i socjologii, a także w działalności instytucji naukowych i artystycznych (uniwersytety, galerie, archiwa, biblioteki, muzea). Początki THATCampu sięgają roku 2008 kiedy to w Stanach Zjednoczonych odbył się on po raz pierwszy, zorganizowany przez Centrum Historii i Nowych Mediów (Center for History and New Media, CHNM) przy Uniwersytecie George’a Masona. Więcej o idei tych wydarzeń dowiedzieć się można na stronie http://thatcamp.org.

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w pierwszej poznańskiej edycji THATCampu! Edycja ta jest imprezą towarzyszącą Konferencji i3, której jedną z trzech ścieżek tematycznych są „Polskie Biblioteki Cyfrowe”.  Materiały dostępne w polskich bibliotekach cyfrowych są z pewnością interesujące zarówno dla naukowców, jak i dla hobbystów. Stopniowo powstają również narzędzia informatyczne takie jak Wirtualne Laboratorium Transkrypcji, które wspierają pracę naukową z wykorzystaniem cyfrowych materiałów źródłowych.

Mamy nadzieję, że poznański THATCamp będzie dla Państwa doskonałą okazją do zaprezentowania i przedyskutowania swoich pomysłów, projektów i przemyśleń związanych z szeroko rozumianą cyfrową humanistyką oraz do zintegrowania  się środowiska osób, dla których tematyka ta jest interesująca. 

Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne, jednak organizatorzy nie zwracają kosztów dojazdu, zakwaterowania itp. Ze względów organizacyjnych wymagana jest wcześniejsza rejestracja poprzez formularz rejestracyjny Konferencji i3. Możliwy jest zarówno udział wyłącznie w THATCampie, jak i w THATCampie i innych imprezach organizowanych w ramach i3’2013 Week, jednak udział w pozostałych wydarzeniach jest odpłatny, zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie rejestracyjnej.

Rejestracja otwarta jest dla wszystkich chętnych: zapraszamy studentów i doktorantów, bibliotekarzy, przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji kultury i pamięci (muzea, archiwa).

Organizatorzy spotkania:

  • PCSS
  • IFP UAM

Program

18:00 – 18:10 Otwarcie i powitanie uczestników
18:10 – 18:50
  • „Milion blogów. Duże próby w badaniach piśmiennictwa elektronicznego” – Maciej Maryl
  • „Cybernetyczna Szeherezada – opowiadanie historii i nowe technologie” – Patryk Rzepecki
  • Wielkopolski Słownik Pisarek” – Lucyna Marzec
18:50 – 19:00 Przerwa
19:00 – 19:40
19:40 – 20:20 Przerwa
20:20 – 21:00
  • „Z menadżerem bibliografii pod prąd” – Beata Koper
  • „W Wordzie piszę gorsze teksty. Instrumentarium w służbie humanistyki” – Emanuel Kulczycki
  • „Design Thinking w szkole i pracy” – Darek Walczak
21:00 – 21:10 Przerwa
21:10 – 21:40
  • „Edycje średniowiecznych tektów online, czyli o niebywałych możliwościach i równie wielkich wątpliwościach” – Rafał Wójcik
  • „Od skanu do tekstu w max. 12 krokach i dwóch smakach” – Adam Dudczak
21:40 – 22:00 Zamknięcie częśći oficjalnej, ewentualne dalsze dyskusje

 

Więcej informacji na temat organizowanych w Polsce THATCampów: http://thatcamp.pl/

Nazwa „THATCamp” i logo THATCamp to znaki zastrzeżone przez Center for History and New Media przy George Mason University.