Aktualności
2009-11-05
Sieć bliższa użytkownikom

Drugiego dnia Konferencji dużym zainteresowaniem cieszyła się sesja, na której poruszone zostały zagadnienia bliskie użytkownikom sieci. Uczestnicy konferencji dowiedzieli się jak uchronić się przed tzw. Web scraping, czyli kradzieżą treści oraz danych w środowiskach portalowych. WikiŚwiat to kolejny temat, z którym spotykamy się korzystając z sieci. Ten świat tworzą sami Internauci, a najlepszym tego przykładem jest Wikipedia, będąca najpopularniejszym serwisem encyklopedycznym stworzonym przez użytkowników sieci. Dr inż.  Bartosz Kosiński z Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawił blaski i cienie Internetu tworzonego przez Internautów.

Dzisiejsza sesja „innowacje” poświęcona została  technologiom przyszłości, tzw. Green IT.

Nowe możliwości technologiczne wykorzystywane do uzyskiwania lepszej wydajności sprzętu obliczeniowego szybko zostają zaadoptowane przez wiele dziedzin nauki i techniki. W dobie rosnących cen energii elektrycznej oraz coraz większej świadomości ekologicznej społeczeństwa naukowcy dążą do wypracowania rozwiązań, które umożliwią przeprowadzanie badań obliczeniowych przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej. Służy temu omawiany dziś projekt SMOA Devices, którego celem jest stworzenie infrastruktury do monitorowania i kontroli zużycia energii w systemach komputerowych. 

 

Drugi dzień konferencji to także okazja do kolejnych spotkań kuluarowych. Interdyscyplinarny charakter Konferencji pozwala nie tylko zrozumieć użytkownikom pracę inżynierów, ale także zainspirować pomysłodawców nowych projektów do takiego ich tworzenia, by technologie nie ograniczały tożsamości człowieka.

 

Barbara Kierończyk-Muczek